Na začátku července se tři členové našeho mělnického klubu Hansoo spolu s dalšími sedmi zástupci českého taekwonda zúčastnili dvanáctidenního pobytu v Jižní Koreji.

Jižní Korea je zemí původu tohoto bojového umění a dodnes je zde taekwondo nejpopulárnější aktivitou, proto jsme se vydali právě sem.

Celý náš pobyt jsme měli velice bohatý plán. Jako první jsme navštívili Taekwondowon, moderní akademii taekwonda. Zde jsme se zúčastnili tréninku s mistrem světa, navštívili jsme muzeum taekwonda, a také jsme měli možnost shlédnout exhibici místního týmu.

Následoval přesun do města Jeonju. Zde se konaly mezinárodní závody Jeonju Open. Závodů se účastnilo přes třicet národnostní. Dva členové našeho týmu, Petr Limprecht a Michal Moca, vystupovali jako rozhodčí a zbytek startoval mezi závodníky pod vedením trenéra a mistra Lee Youn Jae. Po náročném dni se dostavil obrovský úspěch. Kateřina Svítilová a Judita Hájková získaly zlato, Nicola Zimová a Anh Vu Viet bronz, Ondřej Havlíček páté místo a Anna Miškovská s Martinem Horákem místa šestá.

Po krátkém odpočinku jsme další den navštívili buddhistický chrám. Tady nás čekalo představení, a poté překvapení v podobě tréninku se zdejším buddhistickým mnichem.

V programu nechyběla ani návštěva královského města Geongju, procházka starobylým městečkem, trocha plavání v moři a hlavně výlet do buddhistického chrámu Bulguksa, jehož částí je jedno z vůbec nejvýznamnějších míst pro taekwondo. Tím je jeskyně Seogkuram, ve které je umístěn Buddha vytesaný z tvrdého kamene a to již z roku 751. Před buddhou se nacházejí dva ochránci v postoji typickém pro taekwondo. Proto je tento úsek považován za místo s první zmínkou o existenci bojového umění taekwondo.

Poslední čtyři dny jsme strávili v hlavním městě, Seoulu. Tady jsme navštívili hlavní sídlo taekwonda Kukkiwon. Dokonce jsme měli tu čest vidět exhibiční představení Kukkiwon demonstration teamu, který patří do jedničky světového žebříčku.  Také nás v Seolu čekal večerní trénink s místním týmem. Všichni cvičenci byli velice milí a trenérka nám dala pořádně do těla.

Také nesmíme opomenout korejskou gastronomii, která byla po tréninku nutná, a věřím, že se po ní bude každému z nás stýskat.

Pro všechny z nás to byl nezapomenutelný zážitek, a tak zbývá jen poděkovat všem, co nám tento výjezd umožnili, hlavně Petru Limprechtovi a mistrovi Lee Youn Jaemu.

 

Autor: Anna Miškovská